wtorek, 13 marca 2012

A może markiza?

Wszyscy lubią kiedy świeci słońce, jednak czasami jest zbyt mocne i nie da się wypocząć na dworze. Do tego możemy zaopatrzyć się w parasol ogrodowy, przydatna może okazać się także pergola. Jednak kiedy zamierzamy przyciemnić cały taras warto zaopatrzyć się w markizę. Lekkie zadaszenie z odpowiednio dobranej nieprzemakalnej tkaniny to doskonała osłona przeciwsłoneczna i przeciwdeszczowa. Chroni nie tylko taras, ale i wnętrza domu, w których skutecznie obniża temperaturę. Ten efektowny element, jeśli zostanie odpowiednio dobrany, staje się też ozdobą elewacji. Tkaniny stosowane w markizach powinny być nie tylko estetyczne, ale także koniecznie impregnowane. Tylko takie zapewnią doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi oraz deszczem. Dobra impregnacja powinna być antystatyczna, odporna na kurz, olej, pleśń, butwienie oraz wodę. Markizy powinny mieć klasę odporności wiatrowej zgodną z normą EN 13561. Markiza może być sterowana ręcznie - za pomocą korby lub silnika elektrycznego z wyłącznikiem (może być sterowany pilotem). Można też zainstalować sterowanie automatyczne z czujnikami pogodowymi (wiatru i słońca), dzięki którym markiza będzie się rozwijać, gdy zaświeci słońce, a zwijać, gdy siła wiatru przekroczy dopuszczalny poziom. Dzięki takiemu urządzeniu bez problemu będziemy mogli wypoczywać na naszym ulubionym komplecie mebli ogrodowych.

Odpoczynek w ogrodzie

W upalne dni każdy z nas marzy żeby popływać w pięknym morzu. Jednak nie każdy ma taka możliwość. Dla ludzi którzy mają trochę miejsca w ogrodzie, stworzono basen ogrodowy. Jest on super atrakcją dla ciebie i Twojej rodziny. Podczas zabawy dzieci ty możesz sobie spokojnie wypocząć na meblach rattanowych. Wybierając basen, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jak dużą powierzchnią dysponujemy w ogrodzie. Jeśli mamy dzieci, warto żeby miał on dodatkowe atrakcje, tj. np. zjeżdżalnię. Koniecznie powinien też mieć zadaszenie, szczególnie gdy będzie ustawiony w nasłonecznionym miejscu. Dmuchany czy rozporowy?
To zależy od tego, kto będzie się w nim kąpał. Rozporowe baseny mają z reguły o wiele większą pojemność, dlatego są przeznaczone dla starszych dzieci i dorosłych. Kupując taki basen, warto zaopatrzyć się także w dodatkową drabinkę ułatwiającą wejście do środka. Dobrze, żeby była ona od razu w zestawie. Wtedy będzie idealnie pasowała. Na rynku dostępne są drabinki dwustronne - umożliwiające nie tylko wejście do basenu, ale też łagodne zejście do wody. Dzięki takiemu basenowi twoje dzieci będą miały świetną zabawę, a ty wypoczniesz na swoich ulubionych meblach ogrodowych. Jeżeli słońce bardzo mocno świeci, to warto kupić parasol ogrodowy który ochroni Cię przed promieniami lub pięknie wyglądające pergole.

Zima a kwiaty

Każdy roślina ma swoje upodobania i jeżeli chcemy spędzać miłe chwile na naszych meblach rattanowych to musimy się do nich dostosować. Zima to dla krotonów zły okres, głównie ze względu na przesuszenie powietrza na skutek centralnego ogrzewania. Zasychają im końcówki liści. Idealnie byłoby postawić je wtedy wokół nawilżacza, a jeśli to niemożliwe, trzeba cierpliwie, nawet dwa razy dziennie, rozpylać wokół wodę. Jeśli podłoże będzie zbyt suche, kroton zacznie tracić dolne liście. Jeżeli zaś będzie odwrotnie, cała roślina będzie stopniowo marnieć, brązowieć i zamierać, ponieważ w stojącej wodzie szybko zaczynają gnić jej korzenie. Krotony preferują wodę miękką, przegotowaną. Zimą zdarza się, że w ciągu jednej nocy odpadają wszystkie liście krotonu. Taki przypadek to najprawdopodobniej konsekwencja przeciągu, nawet trwającego bardzo krótko. Źle wpływają na tę roślinę również duże wahania temperatury. Jeśli zdecydujemy się kupić kroton zimą, musimy liczyć się z tym, że nie przeżyje drogi z kwiaciarni do domu. Jeśli chodzi o podłoże, to lubią lekkie, próchniczne. Przepis na ziemię dla krotonu to 3 części ziemi inspektowej, jedna część torfu, dwie perlitu i jedna gruboziarnistego piasku. O rośliny trzeba dbać, tak samo jak o meble ogrodowe. Jeżeli je odpowiednio zabezpieczymy przed zimą mogą nam one służyć przez długie lata. Warto zaopatrzyć się wtedy również w doniczki ogrodowe.

poniedziałek, 12 marca 2012

Jak uchronić się przed zimą

Lato opuszcza nas szybko i  w najmniej oczekiwanym momencie. Kiedy zbliża się ochłodzenie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ogrodu oraz domu. Wiele ludzi kupuje opał, który zazwyczaj jest tańczy niż w środku zimy. Jednak ogród potrzebuję trochę więcej uwagi. Trzeba poprzycinać gałązki, skosić trawę oraz usunąć nie potrzebne rośliny, a także zaopiekować się tymi delikatnymi krzakami. Aby zima nas nie zaskoczyła, warto pomyśleć o tym wszystkim z wyprzedzeniem. W domu przede wszystkim warto ocenić szczelność okien i drzwi oraz przejrzeć instalację grzewczą - zarówno piece, jak i kaloryfery (być może wymagają odpowietrzenia). Nie zaszkodzi też sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych. Może też być tak, że czekają nas jeszcze jakieś drobne remonty, których wykonanie w późniejszym czasie mogłoby być niemożliwe, a do wiosny czekać za długo. Meble ogrodowe możemy przechować w garażu bądź piwnicy. Jednak co zrobić z ławkami i huśtawkami ? Dla tych produktów warto zaopatrzyć się w plandekę, abyśmy mogli je wykorzystać w następnym sezonie. Warto zabezpieczyć komplety mebli ogrodowych, ponieważ są to przedmioty, które mogą nam służyć przez długie lata.