poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Altanka, szklarnia, tunel foliowy – podobieństwa i różnice

altanka
W przestronnych aranżacjach ogrodowych umieszcza się wiele konstrukcji i budynków gospodarczych oraz meble ogrodowe drewniane. Na szczególną uwagę zasługują altany ogrodowe, szklarnie ogrodnicze oraz tunele wykonane z folii.

Altana ogrodowa to konstrukcja, w której przebywają dorośli oraz młodsi użytkownicy ogrodu. Dokładna specyfikacja może być bardzo zróżnicowana, jednak warto pamiętać, że altany zawsze stanowią ładną ozdobę ogrodu i zabezpieczają jej użytkowników przez nagłymi i niekorzystnymi warunkami pogodowymi (od silnego deszczu przez upalne letnie słońce).Wnętrze altany może być niemal tak przestronne jak wnętrze szklarni czy tunelu, jednak ich przeznaczenie użytkowe jest całkowicie inne.

W tunelach uprawia się kwiaty oraz niektóre gatunki warzyw. Tunel ogrodowy jest konstrukcja, którą umieszcza się w mniej reprezentatywnych przestrzeniach aranżacji ogrodowej. Folia może niektórym wydawać się mało estetyczna, jednak jest tworzywem bardzo trwałym i dającym dobre efekty podczas uprawy roślin. Ponadto jest dużo bardziej żywotna niż szkło, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana do tworzenia ścian tunelów ogrodowych.

Z kolei szklarnie są konstrukcjami o takim samym przeznaczeniu użytkowym jak tunele. Jednak posiadają nieco inny kształt oraz konstrukcję nośną. Większość szklarni wyposażona jest w szklane ściany, drzwi i dachy. Takie rozwianie jest bardzo estetyczne i komfortowe, niestety charakteryzuje się też znacząco wyższą ceną. Dlatego wielu posiadaczy aranżacji ogrodowych chętniej wybiera szklarnie foliowe, które są bardziej ekonomiczne w zakupie a ponadto można je szybciej i łatwiej zamontować w wybranym przez siebie miejscu. Na uwagę zasługuje także fakt, że szklarnia wykonana z folii jest nieco trwalsza, bowiem folia może być szybko i tanio wymieniona, a delikatne uszkodzenia mogą być błyskawicznie zaklejone i naprawione w ciągu kilku chwil. Dzięki takim możliwościom szklarnie wykonane z żywotnej folii są niemal tak samo popularne jak estetyczne małe i bardzo ekonomiczne altanki ogrodowe o mniejszej wielkości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz