niedziela, 27 maja 2012

Kiedy jest piękna pogoda za oknem, nie warto marnować jej w domu przed telewizorem. W takie dni warto wybrać się do ogrodu i zorganizować grilla dla siebie, rodziny i przyjaciół.  Do tego celu przyda się piękny i dużo komplet mebli ogrodowych. Najlepszą propozycją na biesiadowanie na dworze jest oczywiście grill. Co roku tysiące ludzi delektuje się smakiem pieczonej kiełbaski, karkówki czy innych potraw z rusztu. Grillowe przysmaki, gdy są odpowiednio przyrządzone, na pewno nie zaszkodzą. Szczególnie, gdy dania wzbogacone zostaną sałatką ze świeżych warzyw. Czas posiłku na pewno umili także odpowiednie towarzystwo. Aby uniknąć siedzenia w samym słońcu, warto zaprosić gości w godzinach popołudniowych – może być to późny obiad albo nawet kolacja. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno mebli rattanowych, ponieważ są one wygodne i łatwe w utrzymaniu. Na alejkach możemy umieścić ławki ogrodowe drewniane, aby nasi gości podczas spaceru mogli odpocząć.
Jeżeli znajomi posiadają dzieci to powinniśmy się także zatroszczyć o nie. Do tego celu wystarczy kupić huśtawkę ogrodową lub hamak. Dzięki temu miło spędzą czas a ty będzie zadowolona, że Twoi gości dobrze się bawili.
Żebyśmy czuli się dobrze w naszym ogrodzie, musimy odpowiednio dbać o nasze rośliny. Dzięki nim wypoczynek na meblach ogrodowych będzie jeszcze bardziej cudowny. Kompost, bo o nim mowa, powstaje w wyniku zwykłych procesów zachodzących w środowisku. Musimy więc tylko trochę ułatwić sprawę naturze. Kompost dobrego gatunku możemy otrzymać nawet kilka razy w sezonie. Dobry kompost powstanie z wszystkich możliwych odpadów organicznych. Równie dobre będą chwasty, uschnięte pędy czy nienadające się do jedzenia owoce, co odpadki z kuchni: skorupki jajek, kawałki chleba, resztki gotowanych ziemniaków.
Meble do ogrodu
Dobry kompost powinien zawierać jak najwięcej wchłanialnych przez rośliny cennych minerałów, takich jak wapń, azot, potas czy fosfor. Im więcej różnych odpadków organicznych przeznaczymy na kompost, tym będzie bogatszy w minerały. Możemy też dodawać różne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Kiedy nasze rośliny będą odpowiednio odżywione, warto wtedy zabrać się za dekorowanie ogrodu. Do tego celu możemy użyć ławek ogrodowych oraz huśtawkę. Dobrym rozwiązaniem będą parasole ogrodowe które ochronią nas przed słońcem lub pergola przyozdobiona roślinami pnącymi. Meble rattanowe są bardzo popularne ponieważ słyną z wygody i są łatwe w otrzymaniu.
Kiedy urządzamy ogród, to chcemy, aby był on miejscem gdzie będziemy wypoczywać w zgodzie z naturą. Niektórzy, aby osiągnąć maksymalny efekt stosują zasady feng shui. Zasada ta polega na odpowiednim umiejscowieniu krzewów, kwiatów, mebli ogrodowych i innych rzeczy, które chcemy mieć w naszym ogrodzie. Dzięki temu będziemy zasilani harmonijnym przepływem dobrej energii. Dobra energia chi będzie bez przeszkód przepływać pośród grup roślin i łagodnych nierówności terenu ukształtowanych na podobieństwo krajobrazu naturalnego, a także wzdłuż wijących się ścieżek i strumieni. Dlatego ogród nie powinien być zbyt gęsto obsadzony roślinami, a ścieżki nie mogą być proste. Jednak nie ma co się martwić, ponieważ ławki ogrodowe można ustawić pod katem i będzie to ładnie wyglądało. Według feng shui woda wytwarza życiodajną energię. Jeśli w pobliżu domu nie ma naturalnych zbiorników wodnych, warto w ogrodzie stworzyć oczko wodne lub staw. Najlepszymi miejscami dla wody na działce są: strefa wschodnia, południowo-wschodnia, ewentualnie południowa. Kształt oczka wodnego powinien przypominać nerkę o ramionach zwróconych w kierunku domu, tak by go „obejmowało”, może też być okrągłe lub owalne. Jeśli zaś planujemy w ogrodzie kaskadę, pamiętajmy, że wypływająca z niej woda powinna tworzyć strumień i opływać budynek z prawej strony – wtedy przynosi świeże porcje energii, a wraz z nią pomyślność i dostatek. Zdrowe i piękne rośliny poprawiają jakość życia ludzi, którym towarzyszą, bo wokół nich gromadzi się pozytywna energia. Ważne żebyśmy my czuli się swobodnie w naszym ogrodzie. Rośliny i zestawy mebli ogrodowych jak meble ogrodowe technorattan powinny być naszym świadomym wyborem.
Każdy z nas lubi mieć pnącza w ogrodzie. Nadają one niesamowity nastrój i są nieodłącznym elementem ozdobnym. Jednak, żeby wyglądały ładnie i okazale, trzeba im zorganizować dobre podpory. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że właściwie rosną, a my będziemy mogli spokojnie odpocząć na meblach ogrodowych. Sadząc pnącza, wzbogacamy przestrzeń ogrodu o efektowne rośliny: bujnie rosnące, często obficie kwitnące, a przy tym zadowalające się niewielkimi skrawkami podłoża. Najczęściej, aby dobrze je wyeksponować, umożliwiamy im wspinanie się po podporach.
Porośnięte zielenią pergole, trejaże i kratki pozwalają urozmaicić przestrzeń wokół domu. Można je też wykorzystać do wydzielenia kameralnych wnętrz lub przesłonięcia mniej atrakcyjnych fragmentów, jak część gospodarcza lub nieciekawe sąsiedztwo. Podpora będzie nam służyć przez wiele lat, jeśli jej konstrukcję dostosujemy do właściwości pnącza, które chcemy posadzić. Należy pamiętać, że będą na nią oddziaływały nie tylko siły wynikające z obciążenia pionowego, ale też siły poziome powodowane przez wiatr napierający na ścianę zieleni utworzoną przez roślinę. Obok takich pnączy możemy postawić ławkę bądź huśtawkę ogrodową. Jeżeli kupiliśmy porządny komplety mebli ogrodowych, to był on zaopatrzony w parasol, jednak trzeba uważać żeby nie zacienić miejsca gdzie rosną pnącza.

czwartek, 17 maja 2012

Pnącza.

wyposażenie ogrodu
Przytulny ogród to nie tylko dobry zestaw mebli ogrodowych  ale także odpowiednio dobrane rośliny. Pnącza przykrywające ściany domu dodają mu uroku i powodują, że sprawia wrażenie przytulnego i "wrośniętego" w otoczenie. Są roślinami długowiecznymi, większość z nich może rosnąć kilkadziesiąt lat w jednym miejscu (glicynia nawet ponad sto lat). Dlatego przed posadzeniem warto rozważyć korzyści wynikające z ich obecności w ogrodzie i przeciwwskazania.Polepszają wygląd nawet bardzo brzydkiej elewacji. Tworzą enklawy bujnej zieleni. Wiele gatunków pięknie i obficie kwitnie (glicynia chińska i kwiecista, powojniki – zwłaszcza odmiany wielkokwiatowe, wiciokrzewy, milin amerykański), a liście innych przebarwiają się jesienią na żółto, pomarańczowo i purpurowo (dławisz okrągłolistny, winorośle, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy). Tak jak inne rośliny poprawiają mikroklimat: wytwarzają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, zatrzymują zanieczyszczenia powietrza i zwiększają jego wilgotność. Są niezastąpione w miastach, gdzie na małych działkach zakłada się niewielkie ogródki, w których zazwyczaj jest miejsce jedynie dla drzew karłowych i małych krzewów. Dzięki tej roślinie nasz ogród będzie wyglądał jak z bajki, a wypoczynek na meblach rattanowych będzie godny królewskiej pary.

Ryby.


Zwierzęta w ogrodzie są bardzo mile widziane. Dzięki nim bardzo szybko wpadamy w stan odprężenia na zestawie mebli ogrodowych. Nawet w niewielkim stawie można mieć ozdobne ryby. Zanim zostaną wpuszczone do wody, trzeba jednak obliczyć, dla ilu i dla jakich ryb wystarczy miejsca. Jeżeli staw niedawno został obsadzony roślinami, warto poczekać z osiedlaniem ryb aż rośliny się ukorzenią, a woda stanie się przejrzysta: to sygnał, że staw osiągnął równowagę biologiczną. Najlepiej w pierwszym roku wpuścić do zbiornika tylko kilka ryb późną wiosną i kilka latem, a w kolejnych sezonach uzupełniać kolekcję.
Ryby dobrze czują się w czystej i natlenionej wodzie. Aby utrzymać w stawie taką wodę, należy zapobiegać rozwojowi glonów – uciążliwych zwłaszcza latem. Wydzielają one siarkowodór i azotyny, które powodują mętnienie wody. Glony można wyławiać siatką na kiju, można też wpuścić do stawu rozwielitki, rureczniki i małże, które się nimi żywią. Dzięki rybkom nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy i wypoczywanie na meblach rattanowych będzie dla nas niezapomnianą przyjemnością.

środa, 16 maja 2012

Motyle.


Motyle są rzadko widywane w ogrodach. Jeżeli jednak chcielibyśmy aby podczas wypoczynku na zestawie mebli ogrodowych latały nam te miłe owady, należy dobrze przygotować ogród.
Używając w ogrodzie nawozów sztucznych, a zwłaszcza chemicznych środków ochrony roślin, niszczymy i gąsienice, i dorosłe motyle. Kosząc nisko trawnik oraz pieląc starannie grządki z wszelkich chwastów, pozbawiamy motyle siedliska : miejsca zdobywania pokarmu, składania jaj i żerowiska gąsienic. Każdą napotkaną gąsienicę niszczymy w trosce o całość roślin ozdobnych, nie dając jej szans na przepoczwarczenie się w pięknego motyla. Porządkując jesienią ogród, grabimy liście i wycinamy pędy bylin, a potem palimy w ognisku razem z przygo­towanymi do zimowania motylami. Dlatego w ogrodach wokół domu jest ich tak mało Jeżeli chcemy stworzyć ogród, w którym pojawią się te piękne owady, najpierw musimy zmienić sposób myślenia o nim – zrezygnować ze stosowania preparatów i nawozów chemicznych lub chociaż ograniczyć ich użycie do minimum. Następnie należy wydzielić słoneczny, zaciszny zakątek (najlepiej osłonięty żywopłotem od strony, z której najczęściej wieje wiatr), w którym pozostawimy kępy chwastów, ze szczególnym uwzględnieniem pokrzywy, i posadzimy rośliny wabiące motyle. Dzięki takim zabiegom wypoczywanie na meblach rattanowych będzie jeszcze przyjemniejsze.

Żywopłot


pergoleJeżeli chcemy wypocząć na szych wygodnych meblach rattanowych, albo podziwiać widoki na ławce ogrodowej to warto zainwestować swój czas i zasadzić żywopłot który uchroni nas przed wścibskimi sąsiadami. Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chroni ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed hałasem. Poprawia mikroklimat, bo zwiększa wilgotność powietrza i wydziela tlen. W dużych ogrodach warto posadzić żywopłot nieformowany. Bujny, z miękko pokładającymi się pędami, często obsypany kwiatami i owocami – w niewymuszony sposób zdobi działkę. Niestety, taki żywopłot zajmuje sporo miejsca. W niewielkich ogrodach jedynym wyjściem jest więc wąski żywopłot strzyżony. Wprawdzie rezygnujemy w ten sposób z kwiatów i owoców, jakie mogłyby go zdobić, gdyby nie był cięty, ale zyskujemy cenne centymetry kwadratowe powierzchni. Żywopłoty z krzewów i drzew liściastych z odsłoniętymi korzeniami sadzimy w październiku, gdy opadną liście, lub wczesną wiosną – zanim zaczną się rozwijać pąki. Buki, graby i głogi lepiej sadzić wiosną.Rośliny uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta, czyli od kwietnia do października. Taki żywopłot na pewno nie pochłonie dużo czasu jeżeli chodzi o pielęgnowanie, lecz przyniesie nam same korzyści.