środa, 25 kwietnia 2012

Rośliny cebulowe w ogrodzie.


Ogród to nie tylko meble ogrodowe. To także kwiaty, gdzie na świecie istnieje wiele odmian tych pięknych roślin. Bardzo ważna jest kondycja cebulek przygotowanych do sadzenia. Trzeba je dokładnie obejrzeć, żeby przekonać się, czy nie mają plam, narośli ani uszkodzeń. Po kupieniu trzeba je posadzić jak najszybciej, żeby nadmiernie nie przeschły. Na wszelki wypadek przed posadzeniem można zamoczyć je w roztworze preparatu grzybobójczego.Dla roślin cebulowych najlepsza jest gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Lekka i przepuszczalna, ale nie uboga. Bulwiaste najlepiej czują się w glebie żyznej, próchnicznej. Przed posadzeniem cebul lub bulw z ziemi wokół trzeba usunąć chwasty, spulchnić ją i wzbogacić kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących. Jeśli jest zbyt kwaśna, powinna zostać zneutralizowana przez mieszanie z wapnem ogrodniczym lub dolomitem. Cebule sadzi się piętką zwróconą w dół, na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Wyjątkiem jest cebula lilii białej. Te sadzi się płycej - do 6 cm pod ziemią. Bulwy mieczyków należy sadzić w odstępach 20 cm, na głębokości 6-10 cm. Mniejsze cebulki sadzi się gęściej, większe rzadziej. Jeśli kilka wybranych przez nas gatunków kwitnie jednocześnie, niższe z nich sadzimy przed wyższymi. Sadzenie takich roślin nie wymaga nie wiadomo ile czasu. Z pewnością znajdziemy miejsce w naszych grafiku na odpoczynek na na meblach rattanowych.

woda w ogrodzie.


Podczas deszczu nie ma mowy o odpoczynku na meblach rattanowych. Jednak to nie jedyny problem. Woda, która gromadzi się na dachu musi być w jakiś sposób odprowadzona na dół, jednak co z nia zrobić żeby nie zniszczyła ogrodu ?  Deszczówkę warto zbierać, bo doskonale nadaje się do podlewania. Ma ona lekko kwaśny odczyn, dlatego jest bardzo polecana dla roślin lubiących kwaśną glebę (azalie, różaneczniki). Pojemniki ustawione pod rynnami nie muszą szpecić otoczenia. Do zbierania deszczówki dobre są nierdzewiejące, betonowe kadzie (deszczówka przyśpiesza korozję). Można je zamaskować, sadząc obok rośliny, na przykład pnącza. Jeśli przed budynkiem rośnie trawnik, można tam skierować deszczówkę, bo darń wchłonie ją niczym gąbka. Z otoczaków należy ułożyć koryto odprowadzające wodę. Część deszczówki przesączy się między kamieniami, dzięki czemu na trawę będzie spływał mniejszy strumień (wartko spływająca woda może wymywać młodą trawę, jednak nie zagraża dobrze ukorzenionemu trawnikowi). Obok kamieni można posadzić lubiące wilgoć: funkie, języczki, kosaćce syberyjskie, parzydła, pełniki, tawułki, wiązówki, zawilce. Po odpowiednim zabezpieczeniu ogrodu przed rynnującą wodą, spokojnie można pójść na spacer i odpocząć na ławkach ogrodowych lub wypocząć komplecie mebli ogrodowych, podziwiając widoki z tarasu.


Powstawanie ogrodu.

Wielu z nas chciało by mieć własny kąt z meblami ogrodowymi i pięknymi roślinami. Możemy w nim umieścić co tylko chcemy zaczynając od parasoli ogrodowych a kończąc na ławkach. Pierwsze pięć lat To czas, który wymaga od nas cierpliwości. Krzewy i drzewa są jeszcze małe. Nie osłaniają przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, nie dają cienia, nie otaczają nas zielonymi ścianami. I choć tworzą szkielet ogrodu, często trudno je dostrzec. W tym początkowym okresie istnienia ogrodu najważniejsze stają się pnącza, które szybko rosną i wspinają się po podporach, oraz byliny i rośliny jednoroczne i dwuletnie, bo już w pierwszym roku po posadzeniu osiągają rozmiary właściwe dla gatunku i odmiany. Wprawdzie zamierają na zimę, ale w sezonie letnim spełniają nasze oczekiwania - wypełniają ogród masą zieleni. Ogród "wychodzi z powijaków". Drzewa i krzewy są już na tyle duże, że uwydatnia się ich pokrój i inne cechy charakterystyczne dla gatunku czy odmiany, które zadecydowały o tym, że chcieliśmy je mieć w naszym ogrodzie. Widać ich urodę. Pod koniec tego okresu tworzą one wysokie grupy bujnej zieleni i zaczynają już dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami i roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Na pewno dobra organizacja pracy i odpowiednie rozmieszczenie mebli ogrodowych spowoduje, że nasz ogród będzie idealnym miejscem do wypoczynku.

Rozmanażanie bylin.

Ogród to nie tylko wypoczywanie na kompletach mebli ogrodowych, to także pielęgnacją roślin, ale i ich rozmnażanie. Jednym ze sposobów rozmnażania bylin jest podział roślin. Dzięki temu rośliny możemy także odmłodzić, zwłaszcza, jeśli zauważyliśmy wcześniej zamieranie środkowej części karpy, osłabienie wzrostu i mniej obfite kwitnienie.
Wiele gatunków i odmian mieszańcowych bylin ogrodowych można rozmnażać przez podział wiosną, gdy rozpoczynają wegetację. Jest to prosty sposób, pozwalający powiększyć zasoby roślinne wykorzystując egzemplarze z własnego ogrodu. Do dzielenia wybieramy rozrośnięte okazy. Zabieg przeprowadzamy przy pochmurnej, a nawet deszczowej pogodzie, aby rośliny nie więdły na słońcu. Wykopane rośliny dzielimy na kilka części, z których każda powinna mieć kilka wierzchołków wzrostu i przynajmniej kilka korzeni. Mniejsze rośliny o delikatnych pędach (gęsiówka, kopytnik pospolity, dzwonek drobny i Poszarskiego, fiołek wonny, karmnik ościsty, niskie rozchodniki) można po prostu rozerwać na kilka części. Kiedy już będziemy mieli pięknie rozsadzone rośliny, będziemy mogli podziwiać nasza pracę, siedzą na meblach rattanowych.

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Warzywnik.

Jeżeli chcemy jeść zdrowe i pyszne warzywa to nie ma innego rozwiązania niż własny warzywnik. Żeby sprawić sobie takie cudo trzeba przygotować ziemię, co powoduje że mamy mniej czasu na odpoczywanie na meblach rattanowych. Pamiętajmy o tym, by odpowiednio przygotować glebę, czyli ją użyźnić. Najlepiej wybrać takie podłoże, które było wzbogacane nawozami w poprzednich latach. A na dwa tygodnie przed wysianiem nasion zastosować nawóz uniwersalny (cena za kilogram ok. 9 zł) i wzruszyć ziemię. Grządki należy tak wyznaczać, aby pozostawiać między nimi ścieżki, które powinny mieć co najmniej 40 cm szerokości. Natomiast same grządki - nie więcej niż 120 cm długości. To ważne, aby podczas pielenia można było sięgnąć ręką do środka grządki. Najlepiej wcześniej cały rozkład warzywniaka i grządek rozrysować sobie na papierze. Aby brzegi grządek były równe, trzeba przygotować sobie sznurek i przywiązać go końcami do drewnianych kołków. Kołki wbić w ziemię, naciągając sznurek. I następnie wzdłuż niego wyznaczyć prostą linię grządki. Nie powinno się usypywać zbyt wysokich zagonów, żeby gleba na nich nie wysychała zbyt szybko. Dzięki takiemu warzywnikowi możemy urządzać pyszne posiłki, a potrawy z nich przygotowane będą przystrajały drewniane stoły.

Rośliny ozdobne.

Każdy ogród jest ozdobiony różnymi elementami. Jedni kupuję rzeźby, a drudzy inwestują w rośliny ozdobne. Jest to bardzo dobry wybór, ponieważ jest to tani, szybki i przyjemny sposób na poprawę stanu naszego ogrodu. Z pewnością będą nam umilać odpoczynek na ławkach ogrodowych. Możemy sadzić drzewa i krzewy, ale tylko te sprzedawane w pojemnikach. Do połowy czerwca zasilamy rośliny nawozami wieloskładnikowymi bądź kompostem. Pod koniec miesiąca przycinamy żywopłoty liściaste (jednak tylko wtedy, gdy gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już gniazda).
Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników. Po przekwitnięciu krzewy zasilamy i uzupełniamy pod nimi warstwę ściółki (najlepiej z kory sosnowej). Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami (dwie pary liści poniżej kwiatu), aby pobudzić je do ponownego kwitnienia. Po przekwitnięciu przycinamy krzewy kwitnące wiosną: forsycję, wczesne tawuły, krzewuszkę i pigwowiec. W czerwcu przygotowujemy także sadzonki pięciorników, forsycji i hortensji. Dzięki odpowiednim rozmieszczeniu, przy niewielkim wysiłku możemy zamienić nasz ogród w raj do wypoczynku. Wystarczy umieścić zestawy ogrodowe drewniane, wygodny fotel rattanowy pod parasolem ogrodowym i cieszyć się przyjemnymi chwilami.

środa, 4 kwietnia 2012

Rośliny w doniczkach.

Ogród to nie tylko krzewy, drzewa i meble ogrodowe. W takim miejscu możemy także umieścić rośliny w pojemnikach. Często w szklarniach uprawiane są takie rośliny, ponieważ ludzie chcą je sprzedawać na rynku. Jednak to nie jedyne rozwiązanie. Można je trzymać w domu, na balkonie czy tarasie. Trzeba o nie odpowiednio dbać, aby wyrosły na piękne i zdrowe kwiaty. Rośliny w pojemnikach mają ograniczoną ilość podłoża, konieczne jest więc ich regularne zasilanie nawozami. Najczęściej stosujemy dostępne na rynku nawozy przeznaczone do roślin kwitnących.
Meble rattanowe
Rośliny na balkonach i tarasach są wyjątkowo narażone na przesychanie podłoża. Musimy więc je systematycznie podlewać, podczas upałów nawet codziennie. Nie zapominajmy również o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Rośliny doniczkowe w mieszkaniach latem rosną intensywnie, dlatego należy je systematycznie nawozić i odpowiednio często podlewać. Kwiaty stojące na południowych i południowo-zachodnich parapetach lepiej przestawić w głąb pokoju lub osłonić (na przykład firanką lub cienkim papierem) od bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą poparzyć ich liście. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja roślin. Dzięki nim nasz wypoczynek na tarasie czy balkonie, korzystając z ławki drewniane to niesamowite doświadczenie.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Krzewy w ogrodzie.

W ogrodzie możemy umieścić zestawy ogrodowe, tunele foliowe, szklarnie oraz zasadzić kwiaty i drzewa. Jednak nieodzownym elementem takiego miejsca są krzewy. Istnieje wiele gatunków, które kwitną w różnych okresach i przybierają różne barwy. Żeby krzewy dobrze się rozrastały i obficie kwitły, trzeba im zapewnić odpowiednie do ich wymagań środowisko. Zazwyczaj potrzebują żyznej, umiarkowanie wilgotnej ziemi z dużą zawartością próchnicy. Większość preferuje miejsca słoneczne, jednak są i takie, które lepiej się czują w lekkim cieniu.Przed posadzeniem krzewu trzeba dokładnie oczyścić i odchwaścić podłoże. Następnie przygotować dostatecznie duży dół. Jeśli sadzimy roślinę z odkrytymi korzeniami, powinien być takiej wielkości, by korzenie swobodnie się w nim zmieściły. Jeżeli jest to krzew z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną czy siatką lub uprawiany w pojemniku, dół powinien mieć średnicę dwukrotnie większą od średnicy bryły korzeniowej i głębokość 40-50 cm. Krzewy przesadzane z pojemników nie muszą być przycinane po posadzeniu w ogrodzie. Jeżeli jednak nie są gęste albo mają mało kształtne korony, warto to zrobić. Odpowiednio zadbane krzewy będą umilać nam czas podczas wypoczynku na wygodnych meblach rattanowych. Jeżeli chcemy mieć ładny ogród, to musimy pielęgnować wszystkie rośliny, jakie znajdują się w ogrodzie.